مهمترین مراقبت های بعد از کشیدن دندان که باید بدانید

موضوعی که بعد از پرسش های شما امروز اطلاعاتی در مورد آن داده می شود مراقبت های بعد از کشیدن دندان است. اصولا کشیدن دندان یک نوع جراحی محسوب می شود و بعد از آن باید مراقبت هایی را بیماران به طور معمول انجام دهند .

 

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

1. یکی از مراقبت هایی که بعد از کشیدن دندان بسیار مهم می باشد این است که وقتی دندانپزشک گاز استریلی را جای دندان کشیده می گذارد به شما می گوید که آن را با دندان سمت مقابل نگه دارید. شما حداقل باید دو ساعت آن گاز را نگه دارید و آب دهان را به هیچ عنوان تف نکرده و به بیرون نریزید و همه را قورت دهید.
چون اگر آب دهان تان را تف کنید احتمال خونریزی دارد و احتمال خونریزی را بیشتر نیز می کند. نکته دیگر این است که بعد از دو ساعت آن گاز استریل را بیرون انداخته و مایعات خنک یا بستنی میل کنید تا آن ناحیه را سرد کرده و خون لخته شده و کاملا بند بیاید

2. معمولاً بعد از کشیدن دندان تا ۲۴ ساعت خونریزی های جزئی و خونابه در دهان چیز متعارف و معمولی می باشد و نباید از آن ترسید.
اما اگر خونریزی به صورت بسیار شدیدی باشد که هنگامی که دهان را باز می کنید ببینید پر از خون است آنجاست که باید حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید تا یا ناحیه را بخیه نموده و یا از داروهای مخصوصی برای بند آوردن خون استفاده کند

3. نکته خیلی مهم برای اینکه جای دندان کشیده شده خیلی زود خوب شود این است که باید دهان را مرطوب نگه دارید. یعنی از دهانشویه ها و یا بهترین ماده یعنی سرم شستشو استفاده کنید که بتوانید بعد از هر چیزی که می خورید با آن قرقره کرده تا دهانتان تمیز شود و غذا به داخل ساکت دندان نرفته و جای دندان کشیده شده قرار نگیرد. زیرا در غیر این صورت می‌تواند باعث عفونت شود.

4. نکته دیگر اینکه کشیدن سیگار ، قلیان و استعمال هرگونه دودی تا دو روز بعد از کشیدن دندان ممنوع است. زیرا باعث ایجاد درای ساکت می شود.

پس در یک جمع‌بندی کلی پس از کشیدن دندان نکته مهم این است که تف نکرده و تا دو ساعت آب دهانتان را قورت دهید و پس از آن به هیچ عنوان سیگار نکشید و دود سیگار و قلیان به آن ناحیه برخورد نکند و از مایعات خنک استفاده کنید. پس از دو ساعت از کشیدن دندان شما می توانید از سرم شستشو یا دهان شویه ها و حتی می توانید از آب نمک به صورت ریختن یک قاشق چای خوری نمک در داخل یک لیوان آب استفاده کنید و آن را قرقره کنید تا اگر غذایی چیزی داخل سوراخ دندانتان یا محل دندان کشیده شده فرو رفته و آن جا مانده تخلیه شود تا باعث عفونت نشود. معمولاً اگر مشکل خاصی نباشد ، داروهای آنتی‌بیوتیک احتیاجی نیست مگر آن که عفونتی در ناحیه باشد و احتیاج باشد که توسط دندانپزشک دارو برای بیمار تجویز شود.

مشاوره و رزرو نوبت از دکتر رضا حقیقت نیا / تلفن : 56328900 – 56332395 – 021
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *