درمان دندان های به شدت تخریب شده

در این جلسه در مورد دندان های که به شدت تخریب شده که از نظر خیلی از بیماران این دندان ها دیگر درست نمی شوند ، توضیحاتی داده می شود.
خیلی وقت ها مریض ها می آیند و می خواهند یک دندان را بکشند وقتی از آنها سوال پرسیده می شود که چرا می‌خواهید دندانتان را بکشید می گویند از این دندان دیگه چیزی نمانده. اما از نظر یک دندانپزشک و علم دندانپزشکی دندانی که ریشه های سالم داشته باشد ، قابل درمان است.

درمان دندان های به شدت تخریب شده

درمان دندان های به شدت تخریب شده

درمان دندان های به شدت تخریب شده چگونه انجام می شود؟

اگر تاج دندان تان کاملاً از بین رفته باشد اما ریشه آن سالم باشد ، می توان آن دندان را نگه داشت . برای نگهداری دندان مهم ریشه آن است. زیرا تاج را می توان درست نمود.
پس همیشه قضاوت در مورد درست کردن یا کشیدن دندانتان را به دندانپزشک تان واگذار کنید.
دندانپزشک با توجه به عکسی که شما می اندازید می تواند تعیین کند که آیا ریشه قابلیت درمان دارد و اگر ریشه درست شود بعد از آن دندان را درست می کنند.

روش هایی که در مورد ترمیم دندان های به شدت تخریب شده استفاده می‌شود یکی پست و کور می باشد. اگر دندان عصب کشی شده باشد که معمولاً این دندان ها عصب کشی می شوند از درمان پست و کور استفاده می شود که طی آن از داخل ریشه یک گیری می گیریم و یک تاجی درست می کنیم و آن تاج را به داخل ریشه می چسبانیم که این درمان بسیار قوی است و می‌تواند دندان را مدت زمان زیادی در صورتی که بهداشت آن رعایت شود نگه دارد و بعد که روکش شود ، این دندان سال ها کار می کند.
روش دیگری که در ترمیم و پر کردن دندان های به شدت تخریب شده استفاده می شود پین است دندانی که عصب کشی می شود و تاج آن تخریب شده است رامی توان یک دو یا سه عدد پین پیش ساخته داخل کانال ها گذاشته و بعد با مواد پرکننده تاج آن دندان را به اصطلاح بازسازی کنیم در چنین مواقعی که از پین استفاده می شود و و دندان بازسازی می شود ، باز هم یک تاج محکم و خوب برای دندان ساخته می شود که این می تواند سال ها در دهان کار کند و به دردتان بخورد .
نکته‌ای که در درمان دندان های به شدت تخریب شده یا پر کردن دندان های به شدت تخریب شده مهم است اینکه ریشه دندانتان باید سالم باشد و پوسیدگی تاج به محل جدا شدن ریشه ها نرسیده باشد که تشخیص این مسئله با دندانپزشک است.
پس اگر می بینید دندانتان خراب شده است دندان تان را نکشید بلکه به دندان پزشک تان اجازه دهید که اگر قابلیت ترمیم و درمان وجود دارد آن را برای تان درست کند و این دندان هایی که از پست و کور یا پین های داخل کانال در ترمیم آنها استفاده می شود دندان های محکمی می شوند که مدت ها می تواند برای شما حتی بدون روکش کار کند. البته پست و کور حتماً باید روکش شود.
ولی دندان‌هایی که پین گذاشته می شود و آمالگام کورمی کنیم یعنی با آمالگام بیلداپ می‌کنیم یا با کامپوزیت خلفی بیلداپ می کنیم مدت های زیادی برای بیمار حتی بدون روکش نیز کار می‌کنند.

مشاوره و رزرو نوبت از دکتر رضا حقیقت نیا
تلفن : 56328900 – 56332395 – 021
آدرس : رباط کریم ، سلطان آباد ، خیابان 12 متری امام سجاد(ع)، خیابان باهنر شرقی ، طبقه فوقانی جانبو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *