دندان نهفته چیست و با آن چه باید کرد؟

در این جلسه می خواهیم در مورد دندان نهفته که زیاد در مورد آن سوال کرده بودید با شما صحبت کنیم.
به طور طبیعی انسان ها دارای ۳۲ دندان می باشند . اما تمام این دندان ها به طور کامل رویش پیدا نمی کنند که ممکن است به دلیل کمبود فضا ، کج بودن دندان ها و یا موضوعات و مشکلات دیگری که پیش می آید ، دندان ها به صورت نهفته در نسج سخت استخوان و یا در نسج نرم در لثه قرار بگیرند و در دهان پیدا نشوند.

دندان نهفته چیست و با آن چه باید کرد؟

دندان نهفته چیست و با آن چه باید کرد؟

با دندان نهفته چه باید کرد ؟

در چنین مواقعی توصیه شده است که به سن بیمار توجه کنید. اگر بیمار جوان باشد این دندان های نهفته باید حتماً خارج شوند .
توصیه شده است که در سنین جوانی و میانسالی دندان های نهفته در دهان توسط جراحی خارج شوند. اما در افراد مسن زیاد اصراری بر جراحی نیست ، دلیل آن نیز این است که دندان های نهفته قابلیت کیستیک شدن دارند یعنی می توانند به کیست تبدیل شوند. اما در افرادی که دارای سن بالایی می باشند اگر قرار بود تبدیل به کیست شود به کیست تبدیل شده اما اگر به کیست تبدیل نشده باشد نیازی به جراحی کردن نمی باشد.
اما در افراد جوان و میانسال توصیه می شود این دندان ها توسط جراحی خارج شوند. معمولاً بیشتر دندان هایی که به صورت نهفته باقی می مانند ، دندان های عقل هستند و گاها دندان های کانین که در قسمت قوس فکی قرار دارند و معمولاً به علت کمبود فضا به صورت نهفته باقی می مانند ، می باشند.

 

توصیه می‌شود هنگام در آوردن این دندان ها توسط جراحی ، حتما جراحی باید این کار را انجام دهد که سابقه انجام این کار را داشته باشد و بداند که دنبال چه چیزی می گردد و کجا را باید باز کند تا بتواند به دندان نهفته شما برسد.
معمولاً دندانپزشک برای این کار حتماً از رادیوگرافی OPG استفاده می کند و آن دندان را در می آورد . عوارض بعد از عمل جراحی معمولاً تا چند روز و گاها تا یک ماه ممکن است باقی مانده که عبارتند از : ورم ، درد در ناحیه جراحی ، بی حسی گوشه لب و باز نشدن دهان که بخاطر اسپاسم عضلانی که به وجود می آید باعث می شود دهان باز نشود . اما همه این عوارض گذرا بوده و معمولاً ماکسیمم در عرض یک ماه بعد از جراحی این عوارض برطرف می شوند.

مشاوره و رزرو نوبت از دکتر رضا حقیقت نیا
تلفن : 56328900 – 56332395 – 021
آدرس : رباط کریم ، سلطان آباد ، خیابان 12 متری امام سجاد(ع)، خیابان باهنر شرقی ، طبقه فوقانی جانبو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *